ارز دیجیتال

تتر Erc20 و تتر Trc20 چیست و کدام‌یک بهتر است؟

تتر Erc20 چیست؟

Erc20 رایج‌ترین توکن بر بستر بلاکچین اتریوم است. این توکن برای توابع پرداختی در این بلاکچین مورد استفاده قرار می‌گیرد و از توکن‌های کاربردی شبکه به شمار می‌رود. همچنین می‌توان از Erc20 برای پرداخت هزینه‌ی کالا و خدمات استفاده کرد. به‌عبارت دیگر هنگامی که قصد دارید در شبکه اتریوم، انتقال کوین به آدرس دیگران انجام دهید، یا هنگامی که قصد دارید رمزارزهای خود را از این شبکه به کیف پول خود واریز کنید، می‌توانید از توکن Erc20 استفاده کنید. آدرس انتقال ارز از طریق این توکن با 0X شروع می‌شود.

این توکن تعویض‌پذیر است؛ می‌توان آن ‌را با توکن‌هایی که استاندار مشابه دارند، تعویض کرد.

قابل انتقال است؛ می‌توان erc20 را از یک آدرس به آدرس دیگر منتقل کرد. استفاده و انتقال این توکن مستلزم تولید تعداد خاصی از آن است؛ باید میزان مشخصی erc20 تولید شود تا بتوان از آن استفاده کرد یا به آدرس دیگر انتقال داد.

تتر Trc20 چیست؟

Trc20 یک استاندارد ایجاد توکن در بلاکچین ترون است. جاستین سان مدیر‌عامل ترون، تبلیغات فراوانی پیرامون این پروژه انجام داد و تلاش کرد کاربران اتریوم را جذب پروژه Trc20 کند. او با شبیه‌سازی استاندارد توکن‌های پروژه به توکن‌های اتریوم و انتخاب نام شبیه به آن‌ها برای توکن‌های بلاکچین خود، سعی کرده طرفداران این بلاکچین را جذب ترون و تتر Trc20 کند.

سرعت بالا و کارمزد بسیار پایین (و گاهی صفر)، از ویژگی‌های اصلی Trc20 است. دریافت و برداشت در این پروژه در بلاکچین ترون انجام می‌شود و آدرس دریافت آن با TX آغاز می‌شود.

این توکن و استاندارد آن با توکن‌های بلاکچین اتریوم هم‌خوانی‌های زیادی دارد و به‌راحتی می‌توان توکن Erc20 را به شبکه ترون با پروتکل Trc20 منتقل کرد.

تتر Erc20 بهتر است یا تتر Trc20‌؟

اولین تفاوت میان توکن‌ها نحوه‌ی اجماع در بلاکچین‌های آن‌هاست. بلاکچین اتریوم از روش ماینینگ برای اجماع بهره می‌برد و در بلاکچین اتریوم این فرایند از طریق استیکینگ انجام می‌گیرد.

سرعت و میزان کارمزد تراکنش‌ها نقطه‌ی تمایز دیگر تتر Trc20 و Erc20 است. در بلاکچین اتریوم در حال حاضر کارمزد تراکنش‌ها افزایش پیدا کرده است؛ این در حالی‌ست که در بلاکچین ترون، کارمزد تراکنش‌ها بسیار پایین و مقرون به‌صرفه است.

همچنین سرعت انجام تراکنش‌ها نیز در شبکه ترون بسیار بالاتر از شبکه اتریوم است. در بلاکچین اتریوم در هر ۲۵ ثانیه یک تراکنش انجام می‌شود؛ اما در بلاکچین ترون این عدد به ۲۰۰۰ تراکنش در ثانیه می‌رسد.

تفاوت بعدی این دو نوع تتر در میزان پشتیبانی در کیف پول‌ها و صرافی‌‌های مختلف است. Erc20 در والت‌ها و صرافی‌های بسیاری مورد تایید قرار گرفته و می‌توان در بستر این پلتفرم‌ها از آن استفاده کرد. اما تتر Trc20 هنوز به این میزان شناخته شده نیست و والت‌ها و صرافی‌های محدودی از این کوین پشتیبانی می‌کنند.

نتیجه‌گیری

می‌توان گفت با توجه به هزینه و سرعت تراکنش‌ها، تتر روی بلاکچین ترون در شرایط کنونی بر تتر بلاکچین اتریوم برتری دارد و تنها مزیت Erc20 نسبت به Trc20، شناخته‌تر بودن آن است که سبب شده کیف پول‌ها و صرافی‌های بیشتری از آن پشتیبانی کنند. اما با این حال، انتخاب و استفاده از انواع تترها کاملاً سلیقه‌ای است و به دیدگاه تریدر نسبت به بازار و معاملات بستگی دارد.

پیشنهاد مطالعه:

آموزش ثبت نام در صرافی کوینکس

برای ثبت نام در صرافی ارز دیجیتال اینجا را کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا