آموزش ارزدیجیتال

شاخص ترس و طمع چیست؟

از آنجایی که واکنش های های سرمایه گذاران به رشد نزولی و صعودی دارایی هایشان بر اساس احساسات لحظه ای آن ها است، ترس و طمع تبدیل به دو عامل اصلی نوسانات قیمت در بازار شده اند که باعث ایجاد جریان قیمتی میشوند. در نتیجه شاخص ترس و طمع (Fear and Greed Index) میتواند تا حدودی نشان دهنده احساسات فعالان بازار بر مبنای آمار و ارقام باشد.

در اکثر مواقع سرمایه گذاران به هنگام رشد صعودی قیمت دارایی هایشان دچار طمع می شوند و بنابراین باعث ایجاد احساس فومو یا ترس از دست دادن فرصت ها در بازار میشود. دقیقا عکس این اتفاق زمانی است که روند بازار و قیمت ها نزولی است و سرمایه گذاران پس از رو به رو شدن با سقوط قیمت ها، دارایی ها و ارزهای دیجیتال خود را طی یک اقدام غیر منطقی و احساسی به فروش میگذارند.

این شاخص طوری است که میتوان علاوه بر تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال برای تصمیم گیری های معاملاتی و سرمایه گذاری از تحلیل احساسات نیز بهره مند شد.

شاخص ترس و طمع چگونه کار میکند؟

شاخص ترس و طمع (Fear and Greed) داده های ابتدایی را گرفته و سپس بر اساس آنها شرایط بازار و معامله گران را می سنجد. شاخص با سنجش میزان ترس و طمع در بازار، میزان نوسانات را پیش بینی و اندازه گیری میکند. مقیاس داده ها بین اعداد صفر تا صد می باشد. عدد صفر نشانگر ترس شدید و عدد صد به معنای طمع شدید است.

ترس شدید، نگرانی شدید سرمایه گذاران را نشان میدهد و خبر از فرصت خرید میدهد.

هنگامی که سرمایه گذاران به شدت حریص میشوند، اصلاح قیمتی برای یک دارایی مورد انتظار است.

پس شاخص ترس و طمع به تحلیل احساسات درونی سرمایه‌ گذاران می پردازد و داده های تحلیلات را در مقیاس بین اعداد صفر تا صد نشان میدهد.

کاربرد شاخص ترس و طمع در تحلیل تکنیکال

شاخص ترس و طمع، به نوعی یک اندیکاتور میباشد و مانند اندیکاتور RSI، نشان دهنده نواحی اشباع خرید و اشباع فروش است. همچنین میتوان شاخص را برای یافتن نقاط ورود به بازار از روندها مورد استفاده قرار داد. به عنوان مثال داده های تاریخی نشان میدهد که در فوریه ۲۰۱۹ زمانی که شاخص ترس و طمع بین سطوح ۳۰ الی ۴۰ قرار داشت، که به عنوان محدوده‌ی ترس شناخته می شود، فرصت خرید بیت کوین در بازار به وجود آمد و پس از مدتی قیمت این ارز دیجیتال به ۱۳۰۰۰ دلار رسید. به طور کلی اعداد کمتر از ۵۰ بیانگر ترس در بازار رمز ارزها هستند و سیگنالی برای فرصت خرید و اعداد بالاتر از ۵۰ نیز نشان دهنده طمع در در این بازار و سیگنالی برای اصلاح قیمت می باشد و عدد ۵۰ هم به معنای شرایط خنثی حاکم بر بازار می‌باشد.

شاخص ترس و طمع

اجزای شاخص ترس و طمع

داده های جمع آوری شده برای تعیین مقدار این شاخص، از طریق موارد زیر جمع آوری میشوند و هرکدام درصد متفاوتی دارد. در شرایط فعلی به دلیل نوسانات بالا این شاخص فعلا فقط به بیت کوین اختصاص دارد. با این حال این اجزا در تمام ارز های دیجیتال مشابه هستند. اجزا شاخص ترس و طمع عبارتند از :

۱-نوسانات (۲۵٪)
این فاکتور، نوسانات فعلی و حداکثر آن را در نظر میگیرد. از آنجا که اگر نوسانات بازار به طور غیر معمولی افزایش پیدا کند، نشانگر بازار اشباع از ترس است، پس نیاز است که قیمت معاملات و مقایسه آن با مقدار میانگین معاملات در سی و نود روز گذشته بررسی شود.

۲-قدرت بازار/حجم (۲۵٪)
اندازه گیری حجم و قدرت بازار فعلی نیز در این فاکتور بررسی میشود (با توجه به آخرین مقادیر میانگین‌های ۳۰ و ۹۰ روزه مقایسه می‌شود). هنگامی که رقم بالایی نشان دهنده حجم خرید و فروش در روز باشد، حجم بالای خرید در بازار صعودی را به همراه دارد. در واقع طمع و حرص بازار به واسطه این جز نشان میدهد.

۳-رسانه های اجتماعی (۱۵٪)
منظور از این فاکتور، پست‌ هایی است که با هشتگ های گوناگون در شبکه مجازی توییتر برای هر ارز دیجیتال منتشر می‌ شود. سرعت فیدبک و بازخورد هایی است که کاربران برای هر پست در یک مدت زمان مشخص نشان میدهند شامل این جز میشوند. میزان بازخوردهای زیاد و غیرمعمول منجر به افزایش علاقه معامله گران به یک ارز میشود و احساس حرص در بازار را ایجاد میکند.

۴-نظرسنجی ها (۱۵٪)
هر هفته نظر سنجی هایی مبنی بر ارزیابی بازار توسط سرمایه گذاران، انجام می شود. بر این اساس می توان احساسات دسته ای از سرمایه گذاران را فهمید.

۵-تسلط (۱۰٪)
هنگامی که یک ارز دیجیتال در بازار سلطه دارد، نشانگر سهم آن ارز از کل بازار استبر اثر ترس و کاهش سرمایه گذاری در حوزه آلت کوین ها، تسلط ارزش بازار بیت کوین افزایش می یابد. به نوعی بیت کوین پناهی برای ارزهای دیجیتال است. از طرفی هنگام کاهش تسلط بیت کوین، مردم به سمت سرمایه گذاری در آلت کوین های پرخطر میروند. رفتار آن ها حریصانه است و به دنبال حرکت صعودی هستند. هم زمان با سلطه آلت کوین ها، اگر علاقه معامله گران به یک کوین بیشتر شود، باعث ایجاد حرص در آن کوین و رفتار صعودی در بازار کوین مورد نظر میشود.

۶-روندها (۱۰٪)
با بررسی اعداد و ارقام  داده های به دست آمده از Google Trends در رابطه با بیت کوین متوجه روند احساسی میشویم. این تغییر حجم جستجو در حوزه ارزهای دیجیتال نشان دهنده موج وارد شده در بازار است. به عنوان مثال اگر در گوگل ترند، بیت کوین را بررسی کنید اطلاعات زیادی به شما نمیدهد اما با جست و جو عبارت “دستکاری قیمت بیت کوین” متوجه جست و جوهای بسیار زیاد می شوید. دستکاری قیمت بیت کوین به مقدار % ۱,۵۵۰ در تعداد جست و جو ها افزایش یافته است و این نشانگر ترس در بازار است.

مزایا شاخص ترس و طمع

۱-از پیچیدگی درک بازار ارزهای دیجیتال کم میکند و فهم بازار را راحت میکند.

۲-تاثیر زیادی بر تصمیمات سرمایه گذاران و معاملات آن ها می گذارد.

۳-داده هایی که تقریباً غیرقابل سنجش و اندازه گیری است را نمایش می‌دهد.

۴-معامله گران را از شرایط بازار ارز دیجیتال آگاه میکند. به کاربران وضعیت فروش بیش از حد یا خرید بیش از حد بازار را اطلاع میدهد.

 ۵-بازارهایی مثل طلا، نقره، نفت نیز از شاخص های مشابه استفاده میکنند. از این رو باعث ایجاد همبستگی میان بازارهای نامبرده و بازارهای ارز دیجیتال میشود.

معایب شاخص ترس و طمع

۱-عدم نشان دادن حقیقت واحد و تلاش برای جمع آوری  داده‌های موجود در معیاری که در یک زمان خاص منطقی باشد.

ا۲-ین شاخص صرفاً اطلاعات موجود را در قالبی قابل فهم گردآوری میکند.

۳-درک این شاخص برای برخی از افراد امکان دارد دشوار باشد.

۴-همه انواع ترس‌ ها یا حرص‌ های بازار را مورد توجه قرار نمی دهد. برای مثال، ترس از دست دادن که با عنوان فومو (FOMO) شناخته می‌شود، در این شاخص مد نظر قرار داده نمیشوند.

برای ثبت نام در صرافی ارز دیجیتال اینجا را کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا