ارز دیجیتال

دامیننس بیت کوین چیست؟ Bitcoin Dominance

در دنیای کریپتوکارنسی یا رمز ارزها معیار بسیار مهمی به نام دامیننس بیت کوین وجود دارد که اکثر معامه گران حرفه‌ای این بازار آن را دنبال می‌کنند.

دانستن دامیننس‌ بیت کوین چه فایده‌ای دارد؟ اهمیت سلطه داشتن بیت‌کوین چیست؟ چه اطلاعاتی در مورد عملکرد آلت کوین‌ها به ما می‌دهد؟همه‌ی این ها سوالاتی است که ممکن است در ذهنمان از خود بپرسیم. 

Bitcoin Dominance یا دامیننس بیت کوین

محاسبه‌ی دامیننس بیت کوین کار سختی نیست. تصور کنید ارزش کل بازار کریپتوکارنسی ۱۰۰میلیارد دلار است. اگر ارزش کل بیت‌کوین‌های بازار ۶۰ میلیارد دلار باشد ،  دامیننس‌بیت کوین برابر با ۶۰ درصد است. در واقع بیت کوین ۶۰ درصد از حجم کل بازار را تشکیل می‌دهد و یا به عبارتی بیت کوین ۶۰ درصد بر بازار سلطه دارد.

دامیننس بیت کوین در طی سال ها

در سال ۲۰۱۳ بیت‌کوین با چالش خاصی روبه رو نبود. ۹۴ درصد دامیننس بازار کریپتوکارنسی متعلق به بیت کوین بود.در آن زمان اتریوم یه ایده‌ در ذهن Vitalik Buterin بود و تتر هنوز به وجود نیامده بود .

اما در سال ۲۰۱۷ هنگامی که اولین فصل آلت‌کوین‌ها(Alt Season) آغاز شد، شرایط تغییر کرد و بیت‌کوین با چالش‌های جدیدی روبه‌رو شد. در فوریه‌ی آن سال دامیننس بیت‌کوین به ۸۵.۴ درصد رسید. ETH در آن سال %۵.۷ و XRP هم %۱.۱ از سهم کل بازار را درآن سال تشکیل می‌دادند.

اما در طی چهارماه با عرضه‌ی ICOهای بسیار دامیننس‌بیت‌کوین به میزان قابل توجهی کاهش و سرمایه‌ی بازار کریپتو افزایش یافت. تا ماه ژوئن آن سال دامیننس بیت کوین به %۴۰ کاهش یافت و نقدینگی به سمت ارزهای ERC-20 حرکت کرد.درآن زمان نقدینگی درون بازار کریپتو از ۲۰ میلیارد دلار سال قبلش به ۱۱۴ میلیارد دلار افزایش یافت.(%۴۷۰ رشد)

کاربرد دامیننس بیت‌کوین

تحلیلگران با استفاده از دامیننس بیت‌کوین می توانند به احساسات معامله‌گران دست یابند. قیمت هرکالا تابعی ازعرضه و تقاضا است. شاخص دامیننس هم به طور موثری میزان تقاضای بیت‌کوین نسبت به آلت‌کوین‌ها را نشان می‌دهد. در هنکام افزایش تقاضای بیت‌کوین معامله گران آلت‌کوین‌های خود را فروخته و بیت کوین خریداری می‌کنند . این عمل باعث افزایش قیمت بیت‌کوین و کاهش قیمت آلت‌کوین‌ها می‌شود.

معامله‌گران گهگاهی از دامیننس برای اندازه‌گیری میزان ریسک پذیری بازار استفاده می‌کنند. بیت کوین نسبت به ارزهای دیجیتال دیگر در هنگام تلاطم بازار ارز امنتری به حساب می‎‌آید. به همین خاطر بسیاری از سرمایه‌گذاران در این شرایط به آن پناه می‌برند.

اگر آلت‌کوین ها شروع به ریزش کنند و بیت کوین ارزش خود را به مراتب بهتر حفظ کند، معامله گران آلت‌کوین‎‌های خود را به بیت کوین تبدیل می‌کنند.

نکات منفی دامیننس بیت‌کوین

یکی از نقطه ضعف‌های شاخص دامیننس بیت کوین این است که فعالان بازار می توانند با ایجاد سکه های شخصی خود به راحتی این معیار خاص را کاهش دهند. این اتفاق معمولا در هنگام Air Dropها و عرضه توکن‌های رایگان بسیار رخ می‌دهد.

برای دیدن دامیننس بیتکوین کافی است وارد سایت tradingview شوید و بر روی Chart کلیک کنید.سپس در قسمت Search ، کلمه‌ی BTC.d را جستجو کنید تا چارت آن برای شما به نمایش در آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا