عمومی

طرح پانزی و شباهت و تفاوت آن با شرکت های هرمی

این طرح از نام یکی از مشهورترین کلاهبرداران تاریخ، به اسم چارلز پانزی گرفته شده است. وی با فروش کوپن های تخفیفی اداره پست، وعده هایی از قبیل ۵۰درصد سود در۴۵ روز یا ۱۰۰درصد سود در ۹۰ روز را به سرمایه گذاران میداد. این روش به این صورت بود که با استفاده کردن از سرمایه سرمایه گذاران پیشین و همچنین سرمایه گذاران جدید، سود اولین ها را پرداخت میکرد. چارلز پانزی با طرحی که خودش ابداع نموده بود توانست در دهه ۱۹۲۰ در امریکا، بیش تر از ۲۰ میلیون دلار کلاهبرداری کند.

این طرح، ترفندی برای کلاه برداری میباشد که در ان یک کلاهبردار، به افراد ناخوداگاه وعده می دهد که اگر پولهایشان را در اختیار او قرار دهند با پول انها کار خواهد کرد و سود خیلی بالا حتی نجومی و تضمینی به سرمایه گذاران می دهد. در اوایل برای جلب اعتماد با پول افراد جدید، سود افراد قدیمی را میدهد تا سرمایه گذاران بیشتری را جذب نماید.

ویژگی های اصلی طرح پانزی

۱-نداشتن مجوزهای قانونی

۲-بدون اطلاعات تماس معتبر

۳-روش های عجیب دریافت پول

۴-عدم شفافیت در فعالیت ها

۵-سودهای نجومی و تضمینی

۶-ناشناس بودن طراح

طرح پانزی چقدر دوام دارد؟

این طرح زمان مشخصی ندارد. این طرح تا زمانی که سرمایه گذار جدید وجود داشته باشد ادامه دارد. هرگاه پول زیادی جمع شد یا دیگر سرمایه گذاری وارد این چرخه نشد طراح دیگر سودی پرداخت نمیکند. طبق قاعده تصاعد و جمعیت، معمولا یک طرح پانزی بیش از دو سال دوام نمی اورد.

نکته های مشترک در طرح پانزی

۱-عدم ثبت پروژه های کلاه برداری

۲-فروشندگان بدون مجوز

۳-وعده سود قطعی و ریسک کم

۴-سود پایدار و ثابت با وجود تغییر شرایط بازار

۵-استراتژی های سرمایه گذاری در طرح های پانزی نامشخص یا بسیار پیچیده

۶-مشتریان نمی توانند رسید رسمی سرمایه گذاری خود را مشاهده کنند

۷-مشتریان برای دریافت پول های خود دچار مشکل می شوند

تفاوت و شباهت طرح پانزی و هرمی

تفاوت

۱-طرح پانزی کاملا کلاهبرداری میباشد همچنین قانون با آن برخورد میکند. در صورتی که طرح هرمی از اساس مشکل دارد و میتواند قانونی هم باشد.

۲-طرح پانزی ادعا کننده سرمایه گذاری پول ها در بازار میباشد درصورتی که در طرح هرمی با یکسری محصول یا خدمات سرو کار داریم.

۳-طرح پانزی توانایی شبکه ای نبودن را دارد در صورتی که طرح هرمی شبکه ای است.

شباهت

۱-هر دو برای بقا و ادامه دادن نیاز به جذب اعضای جدیدتر دارند.

۲-هر دو با وعده ی سوده های نجومی جیب قربانیان را خالی می نمایند.

چرخه اصلی در طرح های پانزی

تبلیغات فریب دهنده

ایتدا با تبلیغات کاذب در گروه های اجتماعی و اینترنت، افرادی جذب شده و سرمایه گذاری مینمایند. بعضی از طرح های پانزی به صورت بازاریابی میباشد ینی اگر یک کاربر عضو جدید وارد سیستم کند، سودش بیشتر خواهد شد.

جلب اعتماد و واریز سودهای اولیه

در ابتدا سود را بطور مرتب واریز میکند تا اعتماد بیشتری برای مبالغ بیشتر و سرمایه گذاران جدید جلب شود. این سودها را یا با استفاده از پول سرمایه گذاران جدید یا از سرمایه اولیه طراح پرداخت میکند.

ورود حجم زیادی از سرمایه

بعد از جلب اعتماد افراد، سرمایه بسیار زیادی وارد سیستم شده و سرمایه گذاران قدیمی هم پول بیشتری سرمایه گذاری میکنند و حتی دوستان و آشنایان خود را به این طرح دعوت نمایند. تعصبات کورکورانه موجب میشود که برخی از سرمایه گذاران، حتی اقدام به دریافت وام یا قرض سنگین و حتی فروش خانه یا اتومبیل خود نمایند.

فروپاشی طرح

موارد بالا چندین بار تکرار میشود تا دیگر هیچ سرمایه گذار جدیدی وجود نداشته باشد یا مقدار زیادی پول جمع کرده باشد، در نتیجه طراح پول ها را برداشته و ناپدید میشود.

سخن پایانی

به طور کلی در این مقاله اگاه میشوید که تفاوت ها و شباهات طرح پانزی و هرمی به چه صورت می باشد. همچنین با تاریخچه ی این طرح اشنا میشوید ویژگی هایی در این طرح وجود دارد که برای آگاه سازیتان در مقاله به انها اشاره نموده ایم.

*یونیک فایننس نمونه ای کامل از طرح پانزی می باشد که در مقاله قبلی به اشتراک گذاشتیم.

*برای دیدن مقاله یونیک فایننس اینجا را کلیک نمایید.
برای ثبت نام در صرافی ارز دیجیتال اینجا را کلیک نمایید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا