بورسعمومی

حباب در بورس

منظور از حباب در بورس این است که قیمت سهم ها در حال حاضر بیشتر از ارزش حقیقیشان باشد و برای همین بورس دارای حباب است. در واقع وقتی عده ای می گویند که بورس دارای حباب است یعنی شاخص کل نباید این مقدار باشد و باید پایین تر باشد.

دقت داشته باشید که زمانی که گفته می شود حباب در بورس وجود دارد منظور همه سهم ها نیست. خیلی از سهم ها ممکن است حتی قیمتی پایین تر از ارزش واقعی خود داشته باشند . بنابراین منظور از حباب در بورس، اکثریت سهم ها می باشد.

زمانی که شاخص کل بورس به عدد ۲ میلیون واحدی رسیده بود، خیلی ها هشدار می دادند که بورس دارای حباب است و به زودی این حباب خواهد ترکید. دلیل این موضوع هم این بود که می دیدند برخی سهم ها رشدی غیر عادی دارند و قیمتشان بیش از حد بالا است. این سهم ها ، جزء سهم های پیشرو بودند و سرمایه زیادی را به سوی خود جذب می کردند.

محاسبه حباب

 کارشناسان در آن زمان هم چنین جو روانی حاکم بر بورس، پشتیانی دولت از بورس و دیگر مسائل را دلیل بالا بودن کاذب شاخص بورس می دانستند و هشدار می دادند که این می تواند موجب آسیبی جدی به سرمایه مردم شود. متاسفانه حرف این کارشناسان درست بود و با ترکیدن حباب های بازار بورس و هم چنین شانه خالی کردن دولت از بورس و دیگر مسائل، شاخص بورس در عرض چند ماه به ۱ میلیون نزدیک شد و سرمایه خیلی ها هم نابود شد.

در همین حال حاضر هم خیلی از سهم ها در بازار دارای حباب هستند که باید نسبت به آنها مراقب بود. اگر می خواهید بدانید که آیا سهمی دارای حباب است باید ارزش حقیقی آن را محاسبه کنید و سپس آن را با قیمت کنونی اش مقایسه کنید . اگر قیمت واقعی اش کمتر از قیمت کنونی اش بود یعنی این که سهم حباب دارد و دیر یا زود خواهد ترکید. دقت داشته باشید که خیلی اوقات ممکن است  هر گز حباب نترکد.

اما سوال خیلی ها ممکن است این باشد که برای تشخیص حباب در بازار بورس، به چه کارهایی نیاز است؟ برای این که بتوانید حباب در بورس و در سهام بورس را به خوبی و در زمان مناسب تشخیص دهید باید دارای قدرت تحلیل و تجربه کافی باشید.

تحلیل در بازار بورس از اهمیت زیادی برخوردار است. یکی از این تحلیل ها ،  تحلیل بنیادی است که به بررسی ارزش ذاتی سهام می پردازد و بنابراین به خوبی می تواند به شما نشان دهد که آیا یک سهم ارزشی زیادتر از ارزش حقیقی اش دارد یا خیر و در نتیجه حباب دارد یا نه.

هم چنین تحلیل تکنیکال هم می تواند به تشخیص حباب کمک کند. به طور کلی شما برای تشخیص حباب ها در بازار بورس، باید قدرت تحلیل و ارزیابی خود از سهم های گوناگون را بالا ببرید. شما باید بتوانید به خوبی ترازنامه شرکت ها را بررسی کنید، سود و زیان انها را محاسبه کنید و در نهایت دریابید که وضعیت یک سهم در بازار چگونه است.

تجربه:

خیلی از اوقات است که تحلیل هم ممکن است اشتباه باشد و در اینجاست که تجربه راهگشا است. در زمانی که شاخص کل به ۲ میلیون واحد رسیده بود خیلی ها هشدار می دانند که این حبابی بزرگ در بازار بورس است و شاخص واقعی نباید این قدر باشد. این افراد هم از تحلیل و هم از تجربه خود استفاده کرده بودند. خیلی ها که زودتر متوجه حباب بورس و نزدیک بودن ترکیدن آن شده بودند پول خود را پیش از سقوط بورس بیرون کشیدندو توانستند سود خوبی را نصیب خود کنند.

بنابراین به طور کلی برای تشخیص حباب در بورس ، شما باید هم قدرت تحلیل خود را بالا ببرید و هم تجربه خود را. برای بالا رفتن تجربه شما باید مدت زیادی را در بازار بورس به معامله گری بپردازید و هم چنین از تجربیات و مشاوره های افراد متخصص بهره بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا