ارز دیجیتالبورسعمومی

نوسان گیری چیست ؟

عبارت است از خرید و فروش یک سهم در همان روز ؛ این مختصرترین تعریف ممکن است . به عبارت دیگر اگر شما یک سهم را امروز در قیمتی پایین خریداری کنید و به قیمت بالا به فروش برسانید و از فروش آن کسب سود کنید نوسان گیری کرده اید .

نوسان گیران تعدادی سهم را به عنوان هدف یا همان Target انتخاب می کنند و با تغییرات قیمت دست به این کار می زنند .

شاید برای شما سوال پیش بیاید که آیا نوسان گیری کار خوبی است یا کار بیهوده و زشت ؛ نوسان گیری به طور کلی انجام یک معامله در کوتاه مدت است که می تواند برای سهم و سهامداران حتی مفید باشد ! هنگامی که نوسان گیران هجوم می آورند و سهمی را در قیمت پایین خریداری می کنند باعث پویایی بازار و نوسانات سریع در آن سهم می شوند ؛ نوسان گیران با این کار خود باعث می شوند گره های معاملاتی بر سر قیمت ها باز شوند و بازار سهم از راکد بودن خارج شود . نوسان گیری حتی کمک می کند صف های فروش جمع شود و حتی تبدیل به صف خرید شود .

نوسان گیری مانند مخمر نان عمل می کند و باعث می شود نان به عمل آید و از طرف دیگر باعث تخریب سهم هم می تواند بشود . دقیقا بستگی دارد که با چه هدفی نوسان گیران وارد می شوند . اگر نوسان گیران اصرار داشته باشند با سرمایه های بزرگ روی قیمت های پایین سهمی را خریداری کنند نه تنها کمکی به رشد سهم نمی کنند بلکه کاملا نتیجه عکس دارد و باعث می شود قیمت پایانی سهم ها کاهش شدیدی پیدا کند و برای بازگشت ناامید کننده باشد .

نوسان گیران معمولا در بازار منفی دست به انجام نوسان گیری می زنند ؛ البته بازار های رنج و یا صعودی هم می تواند خوب باشد ولی در کل بازارهای نزولی برای نوسان گیران جذاب تر است . نوسان گیری با ریسک زیادی همراه است و ممکن است در طول روز باعث کسب سود زیاد و یا ضرر زیادی شود . برای انجام این کار شما باید علم تحلیل تکنیکال و تجربه زیادی داشته باشید و آدم ریسک پذیری باشید .

برای نوسان گیری موفق شما باید قیمت پایانی و لحظه ای ، شاخص کل و الگوی سهم را مورد توجه قرار دهید . شاخص کل در طی ساعات معاملاتی توقف هایی دارد و در این توقف ها امکان بازگشت بازار یا ضعیف شدن صف های خرید و فروش بسته به روند معاملات وجود دارد .

پس شاخص کل عامل بسیار مهم و کلیدی برای این امر است . از طرف دیگر سهم باید الگوی خوب و مستعد رشد برای خرید داشته باشد تا بعد از کاهش قیمت ، مناسب خرید باشد . اختلاف قیمت لحظه ای و پایانی یکی از شروط اصلی و بسیار مهم برای این کار است . به طور مثال زمانی که یک سهم قیمت لحظه ای منفی ۵ دارد و قیمت پایانی که همان میانگین معاملات بر حجم مبنا است مثبت ۱ باشد ؛ سهم تمایل دارد این حباب پیش آمده و گپ معاملاتی را پر کند پس قیمت لحظه ای مانند یک کش در رفته به سمت قیمت پایانی حرکت می کند .

از دید مردم نوسان گیری کار زشت و زننده ای است ولی از دید تحلیل تکنیکال یکی از مهمترین قسمت های چرخه خرید و فروش بازار است . بدون نوسان گیری چرخدنده های بازار صدا می دهند و معاملات به خوبی انجام نمی شود ؛ نوسان گیری مانند روغن بین این چرخ دنده ها است . نوسان گیری اگر به دید کمک به سهم انجام شود می تواند مفید باشد یعنی اصرار برای خرید در قیمت بسیار پایین وجود نداشته باشد و تمایل بیشتر به سمت رشد سهم باشد . نوسان گیری باعث می شود ظاهر سازی برای حجم معاملات انجام شود.

سخن پایانی

به طور معمول سهام داری بهترین کار ممکن است ولی در بازارهای منفی و تحت فشار نوسان گیری یکی از روش های کسب سود و حفظ سرمایه است که البته با ریسک های خود نیز همراه است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا