فارکس

اسپرد در فارکس

اسپرد (Spread) در زبان انگلیسی به معنای فاصله و گسترش است. حالا این فاصله در فارکس به چه معنا می باشد. همانطور که همه شما می دانید اساس بازار فارکس بر پایه تبادل ارز می باشد. افراد در این بازار مالی بسیار بزرگ، ارزها را در مقابل هم مبادله می کنند و با افزایش و یا کاهش ارزشان دچار سود یا ضرر می شوند.

مهم ترین چیز در بازار فارکس و اساس فارکس،جفت ارز می باشد. جفت ارز از کنار هم قرار گرفتن دو ارز به دست می آید که یکی از آنها ارز پایه و دیگری ارز متقابل است.

برای مثال شما به جفت ارز یورو/دلار توجه کنید که در آن یورو، ارز پایه و دلار ارز متقابل است. خرید و فروش از طریق این جفت ارزها صورت می گیرد. بدین صورت که شما برای خرید یا فروش یک ارز در مقابل ارز دیگر باید به سراغ جفت ارز مورد نظر بروید.

حالا در این میان، بروکرها دو نوع قیمت مختلف را برای یک جفت ارز در نظر می گیرند: قیمت خرید و قیمت فروش.

قیمت فروش(bid) قیمتی است که در آن شما می توانید ارز پایه خود را بفروشید. قیمت خرید(ask)،  قیمتی است که در آن شما قیمت پایه را بخرید. تفاوت بین این دو قیمت را “اسپرد” می نامند. این قیمت را، قیمت “اسپرد خرید و فروش” می گویند.

نحوه محاسبه اسپرد در فارکس

اسپرد معمولا در واحد  پیپ  اندازه گیری می شود.همان گونه که شما می دانید، پیپ کوچک ترین واحد قیمت در تغییرات قیمت یک جفت ارز می باشد. برای بیشتر جفت ارزها، یک پیپ برابر است با ۰.۰۰۰۱ .

برای مثال، جفت ارز یورو/دلار را در نظر بگیرید . فرض کنید بروکر برای آن دو قیمت ۱.۱۰۵۱/۱.۱۰۵۳ را معرفی می کند.در اینجا قیمت ۱.۱۰۵۳  قیمتی است که بروکر به آن قیمت ارز پایه را به شما می فروشد. قیمت ۱.۱۰۵۱ هم قیمتی است که در آن ارز پایه را از شما می خرد. پس در اینجا اسپرد برابر با ۲ پیپ خواهد بود چون تفاوت بین این دو قیمت برابر است با ۰.۰۰۰۲ .

پس برای محاسبه اسپرد یک جفت ارز کافی است تا قیمت خرید آن را از قیمت فروش آن کم کنید.  باز هم تاکید می شود که قیمت خرید و فروش مربوط به ارز پایه می باشد.

اسپرد(spread)= قیمت خرید(ask) – قیمت فروش(bid)

نکته: برای جفت ارزهایی که ارز متقابل آنها ین ژاپن است، دومین عدد اعشاری نرخ جفت ارز پیپ محسوب می شود. برای مثال اگر جفت ارز دلار/ین دارای قیمت های خرید و فروش ۱۱۰.۰۰/۱۱۰.۰۴  باشد آنگاه اسپرد آن برابر است با ۴ پیپ.

مفهوم اسپرد در فارکس

اما حالا چرا در فارکس اسپرد وجود دارد؟ چرا یک قیمت یکسان برای خرید و فروش آن وجود ندارد. اسپرد در واقع کارمزد یک بروکر در فارکس می باشد. بروکر در فارکس، کار تبادل و واسطه گری را میان خریدار و فروشنده انجام می دهد و از این طریق فعالیت می کند.

بروکرها بهرحال در حال سرویس رسانی به مشتریان هستند و باید به طریقی کسب سود کنند و پول هزینه های خود را تامین کنند. در اینجاست که وجود اسپرد عاقلانه است. بروکر به جای آن که برای هر ترید یا معامله، یک هزینه از شما بگیرد، یک قیمت خرید و فروش برای شما تعریف می کند. با تفاوتی که در قیمت خرید و فروش وجود دارد، آنها هزینه های خود را جبران کرده و کسب سود می کند.

مثالی از اسپرد

بروکر ارز پایه شما را با قیمت پایین تر می خرد و این ارز پایه را با قیمت بالاتر به شخص دیگری می فروشد. برای مثال فرض کنید که شما ۱۰۰۰ یورو ارز پایه خود را در با قیمت فروش جفت ارز یورو/دلار می فروشید. شخص دیگری این ۱۰۰۰ یورو را با توجه به قیمت خرید از شما می خرد. در اینجا بروکر به اندازه اسپرد قیمت سود خواهد کرد. فرض کنید که اسپرد یورو/دلار برای این بروکر ۲ پیپ است، پس این بروکر به ازای این معامله ۲۰۰۰ پیپ سود کرده است.

این کار دقیقا مانند سیستم دلالی انواع کالاها می باشد. برای مثال بنگاه های ماشین با قیمت پایین تر یک ماشین را از افراد یا خودروسازی ها خریده و چند میلیون بالاتر آن را می فروشند و از این طریق کسب سود می کنند. هر چقدر که یک بنگاهی بتوانند ماشین های بیشتری را خرید و فروش کند،  سود بیشتری خواهد کرد.

برای بروکر فارکس نیز همین معادله برقرار است و یک بروکر هر چقدر که حجم معاملات بیشتری را انجام دهد، بیشتر سود خواهد برد و از تفاوت قیمت خرید و فروش جفت ارزها درآمد بیشتری کسب خواهد کرد.

منظور از اسپرد در فارکس

اگر بخواهیم خیلی خلاصه، اسپرد را تعریف کنیم می توانیم آن را به صورت زیر بیان کنیم:

  1. بروکرها ارزی که خریده اند را با قیمت بالاتری به شما می فروشند و از این طریق کسب درآمد می کنند.
  2. بروکرها ارزی را که می فروشند را قبلا با قیمت پایین تری از شما خریده اند و از این طریق کسب درآمد می کنند.

این تفاوت های قیمت را اسپرد می گویند. زمانی که یک بروکر ادعا می کند که هیچ کمیسیونی دریافت نمی کند در واقع در حال انجام این کار است و شما هم چنان هزینه معاملات خود را از طریق اسپرد می پردازید. هر چقدر که اسپرد یک جفت ارز بیشتر باشد نشان دهنده نوسانات بیشتر و ثبات کم تر آن جفت ارز است. هرچقدر هم که اسپرد یک جفت ارز کمتر باشد، نشان دهنده ثبات بیشتر و نوسانات کمتر آن می باشد.

چند نوع اسپرد در فارکس وجود دارد؟

نوع اسپردی که شما روی پلتفرم معاملاتی مشاهده می کنید، به بروکر و نحوه درآمدزایی آنان بستگی دارد. دو نوع اسپرد در فارکس وجود دارد:

۱.اسپرد ثابت: اسپرد ثابت، اسپردی است که علی رغم همه شرایط و نوسانات بازار ثابت می ماند و تغییری نمی کند. به عبارت دیگر چه بازار پرنوسان داشته باشیم و چه بازار آرام، اسپرد تفاوتی نخواهد کرد و ثابت خواهد ماند.

از مزایای اسپرد ثابت این است که نیاز به سرمایه کمتری داد بنابراین معامله با اسپرد ثابت برای کسانی که پول زیادی برای شروع یک معامله ندارند بسیار مناسب است. معامله با اسپرد ثابت هم چنین محاسبه معامله را قابل پیش بینی تر می کند. از آنجایی که اسپردها هرگز تغییر نمی کنند، شما همواره می دانید که هنگام باز کردن یک معامله چه چیزی در انتظار شما می باشد.

۲.اسپرد شناور: همان گونه که از نام آن مشخص است، اسپرد شناور همواره در حال تغییر است. با اسپرد شناور، تفاوت بین قیمت های خرید و فروش مدام در حال تغییر کردن است. مزیت اسپرد شناور در این است که افراد می توانند با توجه به شرایط بازار سود بیشتری از آن کسب کنند.

مثال:

برای این که مطمئن شویم مفهوم اسپرد را خوب درک کرده ایم، اجازه دهید یک نمونه را بیان کنیم. فرض کنید که شما ۱۰۰۰ یورو دارید و می خواهید آن را بفروشید و به ازای آن دلار بخرید. اگر نرخ های پیشنهادی خرید و فروش جفت ارز یورو/دلار در یک بروکر به صورت ۱.۱۰۳۵/۱.۱۰۳۸  باشد آنگاه شما ارز یوروی خود را چگونه خواهید فروخت؟

در پاسخ باید گفت که در ما می دانیم که قسمت چپ مربوط به فروش است،بنابراین باید از عدد ۱.۱۰۳۵ استفاده کنیم. توجه کنید که شما در این جا می خواهید ارز پایه خود را بفروشید و بنابراین باید از نرخ فروش بروکر استفاده کنید. کافی است که عدد ۱۰۰۰ خود را در ۱.۱۰۳۵ ضرب کنید تا به بفهیمد به ازای مقدار ارز پایه خود، ۱۱۰۳۵ دلار بدست خواهید آورد.

حالا اگر شما بخواهید ۱۰۰۰ یورو را به ازای دلار بخرید چه کاری باید انجام دهید؟ در اینجا شما باید به سراغ نرخ خرید بروکر بروید که برابر است با ۱.۱۰۳۸ . چون در اینجا می خواهید ارز پایه بخرید دوباره پس عدد ۱.۱۰۳۸ را در ۱۰۰۰ ضرب می کنید و آنگاه متوجه خواهید شد که شما ۱۱۰۳۸ دلار برای خرید این میزان یورو نیاز دارید.

همان گونه که در بالا می بینید یک بروکر، ۱۰۰۰ یوروی یک فرد را ۱۱۰۳۵ دلار از او می خرد اما همان ۱۰۰۰ یورو را به فرد دیگری ۱۱۰۳۸ می فروشد. یعنی در واقع به ازای این معامله ۳ دلار سود می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا